Powiat Wieluński / Powiatowy Urząd Pracy w Wieluniu w okresie od 01.06.2023 r. do 31.12.2024 r. realizował projekt pn. „Aktywizacja osób bezrobotnych w powiecie wieluńskim I” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027
W ramach projektu realizowano usługi i instrumenty rynku pracy określone w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, tj. :
- staże dla 240 osób (175 kobiet i 65 mężczyzn),
- bony na zasiedlenie dla 144 osób (72 kobiet i 72 mężczyzn),
- prace interwencyjne dla 77 osób (45 kobiet i 32 mężczyzn),
- jednorazowo przyznane środki na podjęcie działalności gospodarczej dla 134 osób (53 kobiet i 81 mężczyzn),
- refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanych 51 osób bezrobotnych (20 kobiet i 31 mężczyzn).
Oprócz wskazanych wyżej działań aktywnych wspieranych dodatkowymi środkami finansowymi, realizowano również działania wspomagające w formie pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego.
Z każdym uczestnikiem projektu został opracowany lub zaktualizowany Indywidualny Plan Działania.
W przypadku wsparcia osób młodych, ich udział w projekcie poprzedzony był oceną umiejętności cyfrowych oraz - w razie potrzeby – uzupełniły poziom kompetencji.
Projekt skierowany był do 645 osób bezrobotnych (364 kobiet i 281 mężczyzn) zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Wieluniu, w szczególności osób znajdujących się w trudnej sytuacji na rynku pracy, tj.:
- 428 osób młodych (w wieku 18-29 lat),
- 12 osób starszych (w wieku 55 lat i więcej),
- 92 osób długotrwale bezrobotnych (bezrobotnych pozostających w rejestrze powiatowego urzędu pracy przez okres ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich 2 lat, z wyłączeniem okresów odbywania stażu i przygotowania zawodowego dorosłych),
- 16 osób z niepełnosprawnościami,
- 364 kobiet,
- 442 osób o niskich kwalifikacjach (tj. osób bez wykształcenia, z wykształceniem podstawowym, gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym, policealnym).
Celem projektu było udzielenie możliwie pełnego wsparcia osobom bezrobotnym poprzez działania wspierające i promujące zatrudnienie oraz samozatrudnienie.
Efekty prowadzonych działań aktywizacyjnych to:
- 215 osób bezrobotnych zdobyło doświadczenie zawodowe w wyniku uczestnictwa w stażu,
- 77 osób bezrobotnych podjęło zatrudnienie w formie subsydiowanej pracy oraz zdobyło doświadczenie zawodowe w wyniku uczestnictwa w pracach interwencyjnych,
- wsparto mobilność geograficzną 144 osób bezrobotnych, poprzez pokrycie kosztów zasiedlenia związanych z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej poza miejscem dotychczasowego zamieszkania,
- uruchomiono 134 nowe jednoosobowe działalności gospodarcze w powiecie,
- utworzono 51 nowych stanowisk pracy poprzez wsparcie zatrudnienia w formie refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanych osób bezrobotnych.
Dzięki realizacji projektu 586 osób uzyskało zatrudnienie (90,85 % uczestników projektu).
Całkowity koszt realizacji projektu: 10 140 202,27 zł
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 8 619 171,93 zł
Projekt realizowany był zgodnie z zasadami równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasadą równości szans kobiet i mężczyzn.